Szpenio

ABC Drewna

Wartość energetyczna drewna opałowego

Wydajne drewno opałowe

Wartość opałowa obliczana jest na podstawie stosunku każdego metra przestrzennego (objętości) oraz kilograma (masy) drewna. Za optymalną uznaje się wilgotność drewna poniżej 20%. Drewno o poziomie wilgotności 30%, aż o 1/3 redukuje wartość opałową!

Mokre, czyli nieekonomiczne

Niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie drewna przed sezonem grzewczym – wilgotne drewno jest mniej ekonomiczne. Mokre drewno wymaga odparowania wody i wyprowadzenia jej w postaci pary wodnej przez komin, co z kolei wymaga dużej ilości energii. Oprócz niskiej wydajności – źle się pali, mocno dymi i prowadzi do zawilgocenia komina, gorszego ciągu, a w efekcie zwiększonej korozji samego kotła. Podczas gdy wydajność samego drewna spada o połowę, o połowę zwiększa się zużycie energii!

Suche, czyli wydajne

Sezonowanie drewna najlepiej jest przeprowadzać na wolnym powietrzu pod zadaszeniem. Zaleca się suszenie drewna w naturalnych warunkach, bez używania gotowych suszarni. Po okresie 6 do 12 miesięcy drewno nadaje się do opalania kominków bądź pieców centralnego ogrzewania.